Лілія Гриневич: Ми маємо навчити вільно володіти державною мовою всіх українських дітей

27.10.2017 09:25 Освіта, реформа, мова, закон, міністр, Лілія Гриневич Версія для друку
258

1«Ми готові до обговорення імплементації статті 7 Закону «Про освіту», віддали її на експертизу Венеційській комісії, але є межа, якою ми не поступимося – ми маємо навчити дітей вільно володіти українською, і це не може бути лімітовано жодними порадами».

 

Про це заявила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич у межах круглого столу за участі представників польської меншини та шкіл з польською мовою навчання на тему «Питання мови в Законі України «Про освіту».

 

Вона підкреслила, що мовна стаття Закону «Про освіту» є дуже загальною та потребує більшої деталізації в наступних документах.

 

«Наприклад, питання викликає слово «може» у 4 пункті статті закону, яка дає право вивчати предмети рідною мовою, якщо вона належить до мов ЄС. Може – це не гарантія. Така думка лунає. Однак потрібно розуміти, що ці норми виписані для усього спектру освіти – від дошкільної до вищої освіти. В університетах – може, у шкільній – певні гарантії будуть виписані в Законі «Про загальну середню освіту», – пояснила Міністр.

 

Представники польських шкіл наголосили, що у процесі імплементації потрібно враховувати специфіку кожної школи, або ж має існувати законодавчий коридор, який давав би можливість врахувати цю специфіку.

 

«У нашій школі навчаються представники дуже різних національностей – окрім українців також корейці, австрійці, поляки та інші. У нас навчаються українською, польською та російською. І всі наші діти на високому рівні володіють щонайменше трьома мовами. Для нас важливо мати свободу для вивчення предметів різними мовами», – підкреслила директор школи Анна Добровська.

 

Інші представники шкіл з польською мовою навчання також зазначили, що під час вивчення української треба враховувати особливості кожної меншини.

 

«Ви неодноразово говорили, що до вивчення української мови для дітей з різних мов меншин треба підходити по-різному. У польських школах не потрібно давати полегшений курс – діти просто бавляться в мовний курс. Я стверджую, що наші діти можуть вчити українську практично за програмами українських шкіл», – додала Віра Шашньова, заступник директора школи.

 

Лілія Гриневич розповіла, що МОН зараз активно працює над новими програмами та підручниками української мови. Вона закликала представників шкіл-практиків, які сьогодні навчають дітей, долучитися до цього процесу.

 

Нагадуємо, що Україна та Польща підписали декларацію щодо логіки імплементації мовної статті Закону «Про освіту» http://mon.gov.ua/usi-novivni/novini/2017/10/25/ukrayina-ta-polshha-pidpisali-deklaracziyu-shhodo-logiki-implementacziyi-movnoyi-statti/.

 

Довідково

 

Згідно з офіційною статистикою в Україні навчається близько 400 тисяч дітей національних меншин у 735 навчальних закладах. У 2016/2017 навчальному році функціонувало 2 дошкільні навчальні заклади з вихованням польською мовою. Загалом польською мовою у дитсадках виховуються 137 дітей. Натомість у  загальноосвітніх навчальних закладах польською навчається 1 тис. 785 учнів, вивчають польську мову як предмет 45 тис. 964 учні, у тому числі, як другу – 27 тис. 636 учнів.

 

У Івано-Франківській, Львівській, Хмельницькій областях функціонують 5 загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою, 1 загальноосвітній навчальний заклад з навчанням польською та українською мовами, 1 загальноосвітній навчальний заклад з навчанням польською та російською мовами (Івано-Франківськ, 1-4 класи).

 

 

                     

Електронні закупівлі

Децентралізація

Детінізація доходів громадян та зайнятості населення

Телефонний довідник

Рада регіонального розвитку

 

До уваги переселенців

 

Соціальний діалог

 

Звіт про використання бюджетних коштів

Стратегія розвитку Житомирської області на період до 2020 року

Звіти про виконання завдань Державної стратегії регіонального розвитку

Регуляторна діяльність

Дошка оголошень

Книги пам'яті

Звіт про виконання Державного бюджету

Моніторинг та оцінка результатів діяльності районних державних адміністрацій та міськвиконкомів рад міст обласного значення

Центральна виборча комісія

Державний реєстр виборців