Реформа зі складною назвою «деінституціалізація», або Чи будуть в Україні закривати інтернати

22.05.2018 18:09 Реформа, деінституціалізація, інтернати, діти, сироти, сім’я, тренінг Версія для друку
1336

1У минулому році в Україні розпочалася реформа, яка має складну назву «деінституціалізація».

 

Зрозуміти суть реформи, зміни, які плануються, допомагали журналістам вчора, 21 травня, у Києві Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба, представники Національного офісу з деінституціалізації, установ та організацій, робота яких пов’язана з дітьми.

 

Спробуємо донести основну інформацію про реформу, систему інституційних закладів та спростувати деякі міфи, якими можуть спекулювати ті, хто налаштовує батьків проти змін.

 

  • Реформа деінституціалізації – не про закриття інтернатів

На сьогодні мова про закриття інтернатних закладів або економію коштів не йде взагалі. Має змінитися підхід до виховання дітей і надання послуг таким чином, щоб максимум дітей росли з батьками, рідними або в умовах, які максимально наближені до сімейних, а потреба в інтернатах зникла.

 

Спочатку в області зроблять ретельний аналіз ситуації, затвердять регіональний план, а потім буде сформовано графік, згідно з яким експерти розроблятимуть план трансформації кожного закладу. Оцінюватиметься потреба кожної дитини окремо, її сім’ї, встановлюватимуться причини потрапляння дитини до закладу та можливі шляхи їх вирішення, щоб дитина виховувалася у родині.

 

Закриття закладу можливе лише у тому випадку, якщо для кожної дитини створені усі умови та послуги поза інтернатом і в утриманні закладу вже просто немає необхідності.

 

  • На сьогодні в інтернатах найменше … сиріт

Насправді лише 7,7% дітей в інтернатах – сироти. 92,3% дітей мають хоча б одного з батьків. 17,3% дітей в інтернатах мають інвалідність, усі інші – звичайні діти, батьки яких з різних причин не забезпечили їм піклування і виховання в сім’ї.

 

  • Діти не опиняться з батьками-алкоголіками

Якщо батьки дитини не можуть опікуватися нею, бо мають алкогольну залежність, то з ними будуть працювати соціальні працівники. Якщо позитивних змін не відбудеться і з такими батьками дитині буде загрожувати небезпека – її влаштовуватимуть в іншу сім’ю – прийомну, дитячий будинок сімейного типу тощо.

 

  • Які послуги можуть попередити потрапляння дитини в інтернат?

Активний фахівець соціальної роботи у громаді, які моніторитиме ситуацію та допомагатиме у складних ситуаціях.

 

Розвиток дошкільної освіти – якщо у батьків немає можливості влаштувати дитину у садочок, їм простіше віддати її в інтернат.

 

Гарячі сніданки та обіди у школі – як допомога малозабезпеченим сім’ям

 

Групи продовженого дня у школі, гуртки, секції – батьки зможуть працювати повний день і не хвилюватися за дитину

 

  • Які послуги потрібно створити для дітей з інвалідністю?

Раннє втручання – різні фахівці допомагають батькам, у яких народилася дитина з особливими потребами або у дитини виявлено порушення у розвитку. Послуга має бути територіально доступною для сім’ї.

 

Інклюзія – можливість для дитини навчатися, спілкуватися з однолітками і брати участь у різних соціальних процесах. Для цього досліджуватимуться потреби і складатиметься план розвитку дитини. Цим займатимуться Інклюзивно-ресурсні центри.

 

Денний догляд – фахівці впродовж дня працюють над реабілітацією, соціалізацією, навчанням дитини, але вона продовжує жити у родині. Батькам це звільняє час для роботи або вирішення інших задач.

 

Батьківський перепочинок – батьки дітей з особливими потребами мають можливість разом відпочити, а з дітьми у цей час займатимуться фахівці. Це попереджуватиме психологічні проблеми та емоційне вигорання батьків.

 

Крім того, перелік може доповнюватися паліативною допомогою, високоспеціалізованою реабілітацією тощо – відповідно до потреб дитини.

 

  • Що робити, коли дитину треба терміново вилучити з сім’ї?

Під час екстрених випадків або кризових ситуацій у сім’ї дитину тимчасово можна віддати на виховання у патронатну сім’ю. Це родина, яка пройшла спеціальну підготовку, має досвід спілкування з дітьми і повністю займатиметься лише вихованням цієї дитини. Термін перебування дитини у патронатній сім’ї – 3-9 місяців у залежності від випадку.

 

  • Що буде з дітьми, яких не всиновлять і не влаштують у сімейні форми виховання, а вони потребують постійного догляду?

Для таких дітей створюватимуть малі групові будинки – це невеликий заклад для максимум 10 дітей, з кімнатами на 1-2 дитини. З ними будуть вихователі, за кожною дитиною буде закріплений один «ключовий вихователь». Діти виховуватимуться самостійними, готовими до життя та в умовах, максимально наближених до сімейних.

 

  • Якщо інтернат стане непотрібний, його обов’язково закриють?

Коли потреба в інтернатному закладі зникне, громада може не закривати його, але якщо такий заклад буде трансформовано під надання необхідних якісних послуг – з реабілітації, денного догляду тощо.

 

  • Коли завершиться реформа, або коли діти відчують зміни?

Стратегія передбачає завершення реформи до 2025-2026 років. Основна робота буде проводитися з 2019-2020 року, коли завершиться реформа децентралізації і у громадах розвиватимуть соціальні, медичні та освітні послуги.

 

Отримати відповіді на свої запитання можна на сторінці Національного офісу з реформи деінституціалізації.

 

 

 

 

                     

Електронні закупівлі

Децентралізація

Детінізація доходів громадян та зайнятості населення

Телефонний довідник

Рада регіонального розвитку

 

До уваги переселенців

 

Соціальний діалог

 

Звіт про використання бюджетних коштів

Стратегія розвитку Житомирської області на період до 2020 року

Звіти про виконання завдань Державної стратегії регіонального розвитку

Регуляторна діяльність

Дошка оголошень

Книги пам'яті

Звіт про виконання Державного бюджету

Моніторинг та оцінка результатів діяльності районних державних адміністрацій та міськвиконкомів рад міст обласного значення

Центральна виборча комісія

Державний реєстр виборців