Щеплення: за чи проти, - розмова з педіатром-інфекціоністом

8.11.2018 17:45 Житомирщина, щеплення, вакцинація, профілактичний календар, педіатр-інфекціоніст Версія для друку
335

Про важливість щеплення за загальним профілактичним календарем, та про рекомендаційні вакцини, про які навіть не кожен знає, говорили з педіатром-інфекціоністом Житомирської центральної міської дитячої лікарні Анною Кухарук.

 

 - Які обов’язкові щеплення дітям та з якого віку потрібно робити?

 

- Обов’язковий календар щеплень, як його звикли називати батьки, це досить умовна назва. Адже загальний профілактичний календар щеплень – це те, що забезпечуються державою, що держава гарантує безкоштовно. У наш календар щеплень входить захист від 10 хвороб. В інших державах це мінімум 13-15.

 

- Захист від яких десяти хвороб можна отримати завдяки безкоштовній вакцинації?

 

- Це щеплення проти туберкульозу (БЦЖ), гепатиту В, кашлюку, дифтерії, правця, кору, паротиту, краснухи, гемофільної інфекції та поліємеліту. Календар складено так, що в 1 рік дитина має отримати більшість щеплень і мати імунітет від цих захворювань.

 

- Чому щеплення варто робити з дотриманням рекомендацій по віку?

 

- Тут є багато нюансів: чим менша дитина, тим легше. Чим доросліша дитина, тим більше реактивність імунної системи. Чим старша дитина, тим більш виражена відповідь організму на вакцинацію. Це і місцеві прояви, і підвищення температури. Така особливість імунної системи.

 

Чому важливо вчасно вакцинуватися, щоб встигнути сформувати імунітет, організму потрібно виробити захисні антитіла до того, як дитина починає ходити. В рік дітки починають ходити, контактувати з соціумом. Самостійно пересуваються дитячим майданчиком – а це вже ризик заразитися. Вакцинація ж дає захист від хвороб.

 

Важливо розрізняти два поняття – колективний імунітет і власний імунітет. Це один з фактів, як можуть маніпулювати противники вакцинації. Їх позиція така: «я можу не вакцинуватися, і не буду хворіти». Це може спрацювати у випадку з інфекціями, які передаються повітряно-крапельним шляхом. До прикладу кір, про яку зараз усі говорять. Якщо ви не контактуєте з хворими на кір, немає в оточенні тих, хто може заразити, то звісно не захворієте. Проте, це не працює у випадку з гепатитом чи правцем. Тут грає роль лише власний імунітет. Або в організмі є антитіла, що виробляються внаслідок щеплення, або їх немає і тоді людина може захворіти, якщо вона не має захисту. Ризик отримати правець при будь-якій травмі слизових оболонок чи шкіри. Якщо порушена цілісність шкіри, є ризик захворіти на правець.

 

- До якого віку потрібно отримати всі щеплення?

 

- До року дитина має отримати основні щеплення, потім у 18 місяців. І далі вже з півтора року лише ревакцинація для того, аби підтримати антитіла на певному захисному рівні. І кожні 10 років для дорослих також необхідна вакцинація від дифтерії та правцю – гарантовані державою, безкоштовні.

 

- Які щеплення ви рекомендуєте робити своїм пацієнтам, котрі не входять до загального профілактичного календарю?

 

- Крім загального календаря є й інші щеплення. Вони не заборонені державою, але відносяться до рекомендованих. Особлива увага до пацієнтів з групи ризику, усіх, хто має якісь супутні захворювання. Хворих маємо захищати ще більше, ніж здорових.

 

Перше щеплення, про яке варто знати кожній молодій мамі і навіть вагітній – щеплення від ротовірусу. Зробити це щеплення варто до 6 місяців 2 дози. Старше 6 місяців дітей вже не вакцинують. Також можна щепитися від вітряної віспи, менінгококу, гепатиту А, пневмококу, грипу та сказу. Для дорослих рекомендовані ще такі щеплення – кір, краснуха, паротит, якщо ви не знаєте, чи були вакциновані 2 дозами у дитинстві, гепатиту В, і подорожуючим від черевного тифу.

 

- Як і де можна придбати рекомендовані вакцини?

 

- Всі рекомендовані щеплення можна купувати в аптеках або приватних медичних центрах. Одразу потрібно відмітити, що всі вони потрапляють до України централізовано. Усі вакцини проходять перевірки і контроль. В реалізації мають бути лише вакцини з україномовною упаковкою та сертифікатом. Якщо сертифікат чи коробочка на іншій мові – значить ці препарати призначені для іншої країни. Це переважно монодозовані вакцини. Тобто одна вакцина для однієї людини.

 

- Коли не можна робити щеплення?

 

- Бажано не робити щеплення при високій температурі. Адже тоді вакцинація може пройти не поміченою організмом, адже всі сили вже направлені на боротьбу з інфекцією. Кашель та нежить – не протипоказання до вакцинації.

 

 

 

 

 

 

 

                     

Електронні закупівлі

Децентралізація

Детінізація доходів громадян та зайнятості населення

Телефонний довідник

Рада регіонального розвитку

 

До уваги переселенців

 

Соціальний діалог

 

Звіт про використання бюджетних коштів

Стратегія розвитку Житомирської області на період до 2020 року

Звіти про виконання завдань Державної стратегії регіонального розвитку

Регуляторна діяльність

Дошка оголошень

Книги пам'яті

Звіт про виконання Державного бюджету

Моніторинг та оцінка результатів діяльності районних державних адміністрацій та міськвиконкомів рад міст обласного значення

Центральна виборча комісія

Державний реєстр виборців