Відповідальність за порушення вимог законодавства про порядок укладення та виконання колективних договорів

Нагадуємо, що з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. № 1774-VIII  законодавець зобов’язав сторони, які уклали колективні договори, у тримісячний термін привести їх норми у відповідність із цим Законом згідно із законодавством (п. 5 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення»).

 

Ст. 20 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 р. № 1045-V встановлено, що роботодавці зобов’язані брати участь у колективних переговорах щодо укладення колективних договорів.

 

Законом "Про колективні договори і угоди" та Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність винних осіб за:

  • ухилення від участі в переговорах щодо укладення, зміни доповнення колективного договору;
  • за порушення і невиконання колективного договору, угоди;
  • за ненадання інформації, необхідної для ведення колективних переговорів і здійснення контролю за виконанням колективних договорів.

1. На осіб, які представляють роботодавців чи профспілки, або інші уповноважені трудовим колективом органи і ухиляються від участі в переговорах щодо укладення, зміни чи доповнення колективного договору, або навмисно порушили строк, визначений ч. 3 ст. 10 Закону "Про колективні договори і угоди" (7 днів), або не забезпечили роботу відповідної комісії у визначені сторонами строки, накладається штраф до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і вони несуть також дисциплінарну відповідальність аж до звільнення з посади (ст. 17 Закону "Про колективні договори і угоди").

 

Штраф на винних осіб накладається судом у розмірі від 3 до 10 нмдг (ст. 41-1 КУпАП).

 

2. На осіб, які представляють роботодавця чи профспілки, або інші уповноважені трудовим колективом органи, і з вини яких порушено чи не виконано зобов’язання щодо колективного договору, накладається штраф до 100 нмдг, і вони також несуть дисциплінарну відповідальність аж до звільнення з посади (ч. 1 ст. 18 Закону № 3356).

 

Штраф на винних осіб накладається судом у розмірі від 50 до 100 нмдг (ст. 41-2 КУпАП).

 

3. Особи, які представляють роботодавця чи профспілки, або інші уповноважені трудовим колективом органи, і винні в ненаданні інформації, необхідної для ведення колективних переговорів і здійснення контролю за виконанням колективних договорів, несуть дисциплінарну відповідальність або підлягають штрафу до 5 нмдг (ст. 19 Закону № 3356).

 

Штраф на винних осіб накладається судом у розмірі від 1 до 5 нмдг (ст. 41-3 КУпАП).

 

На вимогу профспілок, іншого уповноваженого трудовим колективом органу роботодавець зобов’язаний вжити заходів, передбачених законодавством, до керівника, з вини якого порушуються чи не виконуються зобов’язання по колективному договору (ч. 2 ст. 18 Закону № 3356).

 

На вимогу виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір з керівником підприємства, установи, організації, якщо він порушує законодавство про працю, про колективні договори і угоди (ст. 45 КЗпП).

 

 

 

 

                     

Електронні закупівлі

Децентралізація

Детінізація доходів громадян та зайнятості населення

Телефонний довідник

Рада регіонального розвитку

 

До уваги переселенців

 

Соціальний діалог

 

Звіт про використання бюджетних коштів

Стратегія розвитку Житомирської області на період до 2020 року

Звіти про виконання завдань Державної стратегії регіонального розвитку

Регуляторна діяльність

Дошка оголошень

Книги пам'яті

Звіт про виконання Державного бюджету

Моніторинг та оцінка результатів діяльності районних державних адміністрацій та міськвиконкомів рад міст обласного значення

Центральна виборча комісія

Державний реєстр виборців